Niestety, ale remonty bywają nieuniknione. Niektórzy je uwielbiają, zaś inni nienawidzą. Ci, którzy nie są fanami remontów, z pewnością doświadczyli różnego rodzaju rozczarowań oraz trudu, wynikającego z konieczności prowadzonych prac. Efektem musiało być niepowodzenie oraz nawarstwiające się w związku z tym błędy. Jednak śmiało możemy uniknąć popełniania błędów i dobrze przygotować się do prowadzonych prac remontowych. Na co należy zwrócić uwagę podczas planowania remontu, by uniknąć najczęstszych błędów? Jakie błędy popełniamy najczęściej podczas remontu? Tego dowiecie się z dalszej części tekstu.

Czym właściwie jest remont?

Zgodnie z art. 3 pkt. 8 ustawy Prawo budowlane remont to: „wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym”. Dlatego też powinniśmy bezwzględnie pamiętać o tym, by do remontu się dobrze przygotować i wszelkie prace prowadzić zgodnie z prawem.

Wykonywanie remontów bez jego zgłoszenia

Jeżeli na przykład planujemy stworzyć otwartą przestrzeń i tym samym połączyć kuchnię z salonem, konieczna niewątpliwie będzie wyburzenie ściany. Niezaprzeczalnie jest to doskonały pomysł, który aktualnie cieszy się dużym zainteresowaniem i modą, ale przed podjęciem prac powinniśmy udać się do starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Tego typu pracy wymagają zgłoszenia właściwym organom. Mówimy oczywiście o domach jednorodzinnych, ale sytuacja wygląda identycznie w mieszkaniach. Posiadając mieszkanie w bloku i planując remont, gdzie konieczne będzie wyburzenie jednej ściany, bezwzględnie musimy udać się do spółdzielni mieszkaniowej w celu uzyskania na to zgody.

Przebudowa bez pozwolenia

Prawo budowlane wyróżnia także przebudowy, a mianowicie uznaję że jest to: „wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji”. Zatem jeżeli planujemy wyburzenie ściany nośnej, wymianę okien, wstawianie drzwi lub okien w miejscach, w których ich nie było również powinniśmy uzyskać na to konkretną zgodę.

Prowadzenie działań remontowych wbrew regulaminowi wspólnoty mieszkaniowej

Jeżeli posiadamy mieszkanie w budynku, w którym funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa, niezbędne przed przeprowadzeniem wszelkich prac konserwacyjnych, remontowych czy jakiejkolwiek przebudowy, powinniśmy dokładnie zapoznać się z regulaminem wspólnoty mieszkaniowej. Bardzo często zdarza się tak że poważniejsze prace budowlane wymagają poinformowania zarządu wspólnoty, uzyskania jej zgody dopiero wtedy możemy podjąć się działania. Taka sama zasada dotyczy spółdzielni mieszkaniowych.

Wymiana grzejników i ingerencja w instalację elektryczna, wodny i c.o.

Instalacja elektryczna, wodna czy te należące do centralnego ogrzewania stanowią część wspólną całego budynku w bardzo wielu przypadkach. Dlatego też wszelkie prace związane z intensywnie wymagają zgody właściciela budynku, wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Warto wiedzieć również, że dotyczy to także wymiany grzejników w prywatnych lokalach.

Remont balkonów

Często słyszymy kwestia spaloną na gruncie prawa budowlanego, a mianowicie remont balkonów oraz loggi. Problem polega na tym, że są to pomieszczenia przynależące do właścicieli lokali, a jednocześnie z drugiej strony stanowią część elewacji całego budynku. Niestety aktualnie ustawodawca nie przedstawił jednoznacznej odpowiedzi czy balkon pozostaje do wyłącznego użytku właściciela sprzedaż stanowi część wspólną nieruchomości. Jednak wszystko sprowadza się do tego, że wszelkie prace, które ingerują w cześć elewacyjną budynku wymagają akceptacji właściciela nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni.

Podsumowanie

Wykonywanie wszelkich prac remontowych bez uzyskania odpowiedniej zgody, może być fatalne w skutkach, a także oznaczać dla wykonującego czy właściciele lokalu konieczność zapłaty grzywnę. Dlatego też jeżeli planujemy remont domu czy mieszkania, warto udać się do odpowiednich organów i zorientować, czy uzyskanie zgody na prowadzone prace jest konieczne.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *